Chcesz ogarniać
z nami inżynierię
Chcesz ogarniać
z nami inżynierię
Fundacja Katalyst Engineering powstała w czerwcu 2015 roku. Jesteśmy niezależną fundacją non-profit, której misją jest pobudzenie wyobraźni i budowanie zainteresowania uczniów inżynierią i przedmiotami ścisłymi, poprzez zapewnienie szkołom podstawowym innowacyjnego programu inżynieryjnego stworzonego na ich potrzeby, opartego na współpracy i wymianie doświadczeń. Misję realizujemy poprzez program Ogarnij Inżynierię, który pozwala pokazać uczniom szkół podstawowych inżynierię i zawody techniczne jako atrakcyjny kierunek kariery zawodowej, pobudzać ich zainteresowanie naukami ścisłymi i rozwijać umiejętności XXI wieku. Program opiera się na założeniach edukacji STEAM i inżynierii dla dzieci oraz włącza do procesu nauczania modelowanie przestrzenne i technologię 3D.
Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na zawody związane z inżynierią, technologią i naukami ścisłymi (STEM). A kompetencje XXI wieku są warunkiem sukcesu na rynku pracy. Niestety polski system edukacji nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością, a niedopasowane do potrzeb uczniów metody nauczania przedmiotów ścisłych sprawiają, że uczniowie już na etapie szkoły podstawowej uważają, że przedmioty ścisłe są dla nich zbyt trudne i tracą zainteresowanie przedmiotami ścisłymi. W efekcie tracimy przyszłych inżynierów, naukowców, wynalazców, techników. Dlatego nauczyciele, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują wsparcia i narzędzi do prowadzenia nowoczesnych lekcji.
Ogarnij Inżynierię przenosi lekcje przedmiotów ścisłych w XXI wiek. Lekcje realizowane w ramach naszych modułów, to nie tylko duża dawka wiedzy przekazywanej w atrakcyjnej dla uczniów formie, ale też rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów, współpracy, świadomego korzystania z nowoczesnych technologii i kreatywności.
Nauczyciele są gospodarzami modułów programu Ogarnij Inżynierię. To oni prowadzą lekcje w ramach modułów, dbają o to, by uczniowie mogli przeprowadzać eksperymenty, tworzyć własne projekty i zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Dlatego tak ważnym elementem programu jest wsparcie nauczycieli i przygotowanie ich do pracy metodą STEAM-owych projektów. Przed realizacją programu w szkołach przeprowadzamy następujące warsztaty:
Nasz zespół prowadzi również szkolenia poza programem Ogarnij Inżynierię związane z wykorzystaniem nowych technologii w klasie, wprowadzaniem metod aktywizujących, grywalizacją i pracą metodą STEAM-owych projektów.
Fundacja prowadzi profile w mediach społecznościowych, na których informuje o swoich działaniach, prezentuje ciekawe inicjatywy szkół, a także popularyzuje wiedzę związaną z edukacją STEAM, inżynierią i nauką. Na naszym kanale na YouTubie można znaleźć nagrania webinarów dla uczniów i nauczycieli, pomysły na proste eksperymenty i filmy edukacyjne związane z naszą misją.
Przeprowadzamy również otwarte webinary dla nauczycieli. W trakcie pandemii zorganizowaliśmy również serię interaktywnych warsztatów dla uczniów z modelowania 3D “Tinkercad MasterClass” A także cykl zajęć online z eksperymentami “Ferie z Ogarnij Inżynierię”. W zajęciach wzięło udział ponad 800 uczniów w wieku od 10 do 14 lat z całej Polski.
Od 2022 roku nauczyciele i uczniowie realizujący nasze moduły mogą korzystać z platformy online, na której znajdują się scenariusze lekcji i materiały z “Notatnika inżyniera” dla uczniów w formie interaktywnych ćwiczeń. Nauczyciele mogą na niej bieżąco sprawdzać postępy uczniów i pobierać materiały potrzebne do realizacji lekcji w ramach naszych modułów.
Nasza fundacja jest organizacją non - profit. Przez pierwsze 4 lata naszej działalności,program był w pełni finansowany z naszych środków. Obecnie szkoły pokrywają koszty uczestnictwa w programie, w związku z tym Fundacja prowadzi działania fundraisingowe w celu pozyskania funduszy na pokrycie kosztów bezpośrednich uczestnictwa nowych szkół w programie. Dzięki działaniom fundraisingowym pozyskujemy środki na włączanie do programu kolejnych szkół.
Do uzupełnienia
Do uzupełnienia
Program Ogarnij Inżynierię otrzymał dwie nagrody w konkursie S3KTOR 2016: w kategorii S3KTOR NOWATORSKI oraz nagrodę przyznawaną w głosowaniu przez mieszkańców Warszawy. Nagroda pieniężna, którą otrzymaliśmy w konkursie została przeznaczona na pokrycie kosztów bezpośrednich włączenia nowej szkoły do programu (SP nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie).
Dyrektor programu
Pasjonatka edukacji, od 18 lat zaangażowana w tworzenie projektów edukacyjnych. Dyrektor programu Ogarnij Inżynierię w Fundacji Katalyst Engineering. Współorganizatorka Edu-Akcji, programu edukacyjnego ruchu społecznego Obywatele Nauki, działała w radzie Koalicji Otwartej Edukacji. Współzałożycielka i dyrektor zarządzający Kanadyjskiej Szkoły Podstawowej (2000-2012). Interesuje się neuropsychologią, wpływem nowych technologii na edukację i kulturą Azji Południowo -Wschodniej.
Koordynatorka ds. współpracy ze szkołami
Ambitna i zaangażowana studentka psychologii. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Lubi podróże oraz gotowanie. Jest także artystyczną duszą - w wolnych chwilach tworzy prace, za pomocą różnych technik DIY. W Fundacji odpowiada za współpracę ze szkołami. To z nią kontaktują się szkolni koordynatorzy w sprawach szkoleń, obsługi platformy on-line czy naszych zestawów. Jest zawsze uśmiechnięta i pomocna.
Specjalistka ds. edukacji i graficzka
Z wykształcenia biolog, z powołania nauczyciel. Fanka nauczania międzyprzedmiotowego i wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji. Wspiera Fundację w tworzeniu scenariuszy lekcji dla nauczycieli oraz materiałów edukacyjnych dla uczniów. Prywatnie uwielbia cosplay, rpg i planszówki.
Key Account Manager
Z wykształcenia socjolog, osoba o dużej wrażliwości społecznej i pasjonatka teorii rozwoju społecznego. W Katalyst Engineering zajmuje się budowaniem relacji ze szkołami i jednostkami samorządu terytorialnego, którym bliska jest idea nowoczesnej edukacji. Najlepiej zorientowana w kwestiach formalnych związanych z realizacją programu Ogarnij Inżynierię w szkołach. Chętnie odpowie na pytania związane z kosztami i umowami. Poza pracą można spotkać ją na rowerze w podwarszawskich lasach. Miłośniczka gastroturystyki i nowych smaków.
Specjalista ds. druku i modelowania 3D
Specjalista w tematach druku 3D i projektowania. Student Politechniki Warszawskiej na kierunku Elektronika i specjalizacji IT w medycynie. Członek koła naukowego druku 3D. Pasjonat historii, kultury dalekiego wschodu i wszelkiego typu inżynierii. W wolnym czasie, zapalony gracz gier cyfrowych oraz papierowych. W Fundacji prowadzi szkolenia z zakresu projektowania i druku 3D oraz obsługi Arduino. Do niego nauczyciele zwracaja sie z wszelkimi problemami technicznymi.
Specjalistka ds. edukacji - obecnie mama na pełny etat
Absolwentka wydziału nauk pedagogicznych APS. Koordynatorka projektów edukacyjnych i kulturalnych. Trenerka i animatorka warsztatów dla dzieci i młodzieży z zakresu umiejętności społecznych, edukacji kulturowej, efektywnej nauki i twórczego myślenia. W Fundacji odpowiada za przygotowanie materiałów edukacyjnych dla szkół. Uwielbia odkrywać nowe miejsca, jak nie podróżuje, to planuje kolejne wyprawy. Fanka aktywnego wypoczynku, ostatnio kręci ją zwiedzanie Polski na rowerze.
Koordynatorka ds. współpracy ze szkołami - obecnie mama na pełny etat
Absolwentka Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Pracowała jako nauczyciel, starając się wprowadzać uczniów w arkana matematyki i fizyki. W Fundacji odpowiada za współpracę ze szkołami. Zafascynowana psychologią właścicielka balkonowego ogródka i amatorka eskapad blisko natury.
Wieloletnie doświadczenie w tworzeniu nowych produktów pomaga mu radzić sobie z różnymi wyzwaniami. Różne skale produkcji decydują o zastosowaniu różnych technologii, w których jest wiele czynników, zmiennych, ryzyk, o których trzeba pamiętać podejmując decyzje o wytworzeniu pierwszej serii produktu. Każdy produkt to nowa historia, która zaczyna się od prototypu i testów. Przechodzi iteracyjnie przez poprawki a następnie ostatecznie weryfikowana jest przez odbiorcę produktu, którego feedback jest najważniejszy.
REGON: 361721205
NIP: 5252621017
KRS: 0000561681